Wiele Polek i Polaków kupuje przeróżne witaminy, ale jedną z najpopularniejszych jest witamina D. Czy podczas zimy, gdy w Polsce jest dużo mniej słońca, trzeba brać witaminę D?
Zima w Polsce nie rozpieszcza. Dni stają się coraz krótsze, a pogoda chłodniejsza. Na niebie zaczynają przeważać chmury, które przykrywają ciepłe, letnie słońce. Taka sytuacja może mieć dla nas poważne konsekwencje, ponieważ słońce odpowiada za syntezę witaminy D w naszym organizmie. Czy zatem przez mniejszą jego ilość powinniśmy rozważyć suplementację witaminy D?
Czym jest witamina D?
Witamina D to związek organiczny, rozpuszczalny w tłuszczach. Jej synteza następuje w skórze, za sprawą promieniowania UV, czyli słońca. Witaminę D spożywamy również wraz z pokarmem, jednak szacuje się, że promieniowanie słoneczne odpowiada za produkcję 80-100% naszego zapotrzebowania na tę witaminę. Witamina D należy do związków, które wykazują wielostronne działanie fizjologiczne, czyli ma ona wpływ na wiele układów w naszym organizmie. Do tych układów zaliczamy między innymi układ kostny, nerwowy, mięśniowy i immunologiczny.
Jaka dawka witaminy D jest bezpieczna?
Fakty są takie, że w okresie jesienno-zimowym nie tylko zmienia się pogoda na bardziej pochmurną, ale również spada nasza aktywność na świeżym powietrzu. W chłodniejsze dni zdecydowanie częściej wybieramy siedzenie w domu, zamiast spaceru. Te dwa aspekty przekładają się na znacznie zmniejszoną produkcję witaminy D. Z góry można założyć, że każda osoba dorosła, która nie przekroczyła 75 roku życia, powinna suplementować w okresie jesienno-zimowym do 2000 IU witaminy D na dobę. Musimy jednak pamiętać, że organizm każdego z nas jest inny i nasze zapotrzebowania mogą się różnić. Dlatego przed rozpoczęciem suplementacji warto udać się do lekarza na badanie krwi. Specjalista pomoże w doborze dawki, która najlepiej spełni nasze zapotrzebowanie.
Bierz leki i suplementy z głową
Jesienią oraz zimną co druga reklama w telewizji pokazuje inny preparat do suplementacji witaminy D. To prawda, jest w czym wybierać i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Na rynku dostępne są krople, tabletki oraz kapsułki. Czym charakteryzują się te rodzaje? Tabletki to najbardziej klasyczna forma podawania leku, jest szybka i najczęściej pozbawiona nieprzyjemnego smaku. Jeśli jednak zdecydujemy się na taką formę suplementacji witaminy D, musimy pamiętać, aby tabletki przyjmować do jedzenia. Witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach, dlatego dzięki temu otrzymamy maksymalną przyswajalność. W przypadku kropli oraz kapsułek nie musimy o tym pamiętać, ponieważ witamina D jest przyjmowana razem z tłuszczem. Krople będą idealne dla osób z problemami z połykaniem, ale mogą mieć nieprzyjemny smak. Kapsułki będą pozbawione smaku, ale ich konsystencja może sprawić problem z połknięciem, zwłaszcza u dzieci.
Każdy Polak powinien suplementować witaminę D, ale pamiętajmy, aby robić to odpowiedzialnie. Udajmy się na wizytę do lekarza, który doradzi nam dawkę oraz najodpowiedniejszą dla nas formę przyjmowania witaminy D.
Last Updated on 2 listopada, 2024